COVİD-19 Vakaları Sandığımızdan 10 Kat Fazla Olabilir

COVİD-19 Vakaları Sandığımızdan 10 Kat Fazla Olabilir

ABD'nin birçok bölgesinde, koronavirüs vakalarının sayısı muhtemelen resmi sayıların gösterdiklerinden 10 kat daha fazladır.

Amerika yaz mevsimine girerken, koronavirüs yavaşlama belirtisi göstermemektedir. Yeni virüs, dünya çapında onaylanmış vakaların sayısı geçen hafta 10 milyona ulaşırken , ülke ve dünya çapında taranmaya devam ediyor . Buna ek olarak, Teksas, Florida ve Güney Carolina gibi ekonomilerini yavaşça yeniden açan eyaletlerde ani artışlar görülüyor. Houston gibi bazı şehirlerde, sakinler New York'un birkaç ay önce gördüklerine benzer koşullar yaşıyorlar.
 
Cuma günü , Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yayınlanan verilere göre , gerçek koronavirüs vakalarının sayısı birçok bölgedeki resmi sayıları aşmaktadır. Çalışmanın yazarları asemptomatik veya virüsün hafif olduğu birçok insanın test edilmemesinden kaynaklandığını söylüyor.
 
Bu tahmine ulaşmak için araştırmacılar, Washington DC, New York City, Güney Florida, Missouri, Utah ve Connecticut dahil olmak üzere altı farklı bölgedeki COVİD-19 testi yaptırmamış yaklaşık 12.000 kişiden alınan numuneleri, kolesterol ve kan şekeri testi için toplanan kan örneklerini inceledi. Araştırmacılar, kan virüslerini, yeni virüsün antikorlarına karşı test etti, bu da kişinin daha önce enfekte olduğunu gösterdi. Daha sonra gözden kaçmış olabilecek vaka sayısını tahmin etmek için her alandaki olumlu sonuçların sayısını kullandılar. Örneğin, New York'ta, 1 Nisan itibariyle bildirilen vaka sayısı 53.803'tür. Bununla birlikte, ek testler, gerçek enfeksiyon sayısının neredeyse 642.000 (yaklaşık 12 kat daha fazla) olduğunu göstermektedir.
 
Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarının maske takmanın ve el yıkamanın önemini vurguladığını söylüyor. Asemptomatik yayıcılar olarak bilinen Amerikalıların iyi bir yüzdesi, virüs için pozitif olduklarının farkında değiller ve bilmeden diğerlerine bulaştırıyorlar.

Ulusal Sağlık Enstitüleri Başkanı Anthony Fauci, aşıyla bile sürü bağışıklığı kazanmanın zor olacağını söylüyor.
 
Mükemmel bir senaryoda, ilaç üreticileri önümüzdeki yıl içinde virüs için bir aşı bulabilirler. Yine de, Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne başkanlık eden Anthony Fauci, bu hafta CNN ile yapılan bir röportaja göre, gelecekte koronavirüs salgınlarını önlemek için ihtiyacımız olan bağışıklık seviyesine ulaşamayabileceğimizi söylüyor .
 
Sürü bağışıklığı, bir popülasyonun yeterli miktarda virüse karşı aşı olmadığı halde ya da hastalığı olmayanların bile korunması demektir. Fauci, bu ideal kotaya ulaşmak için, yüzde 70 ila 75 etkili olan ve yapılabileceğini düşündüğü bir aşıya ihtiyacımız olacağını söylüyor. Daha önce yapılabilecek şey, gönüllü olarak aşılanacak kadar insanı ikna etmektir, çünkü yakın tarihli bir ankette, ankete katılan Amerikalıların sadece yarısının aşı olmayı düşündüğü görülüyor.
 
Çin ilk koronavirüs aşısını sadece ordu tarafından sınırlı kullanım için onayladı
 
Reuters'e göre , ilaç şirketi CanSino Biologics tarafından geliştirilen yeni koronavirüs için bir aşı Çin ordusu tarafından onaylandı . Halen laboratuvar testlerinde olan veya insan denemelerinin çeşitli aşamalarındaki diğer 125'ten fazla aşıdan ilki . Mayıs ayında, ilaç şirketi pozitif Faz 1 güvenlik denemesini yayınladı . Şu anda aşının Çinli askerler için zorunlu olup olmayacağı veya kullanımının ordunun ötesine geçip geçmeyeceği belli değil. Şu an itibariyle, SARS-Cov-2'ye etkili bir aşı geliştirmek, hala bu pandemi ile mücadele edebilmemizin en olası yolları arasında.
 
muhabir.com.tr - Ahmet Melik ARİF
Kaynak: Popular Science

Önceki Haber

Dış Ticaret Açığı Yüzde 102.7 Arttı

Sonraki Haber

İstanbul Şehir Üniversitesi'nin Kapatılması İle İlgili YÖK'ten Açıklama

BENZER HABERLER