Son Günlerde Adını Çok Duyduğumuz LUT Kavmi Nedir

Son Günlerde Adını Çok Duyduğumuz  LUT Kavmi Nedir

Lut kavmi neden helak oldu? Lut kavmi ne zaman yaşadı? Lut kavmi nerede yaşadı? Son günlerde adına pek çok duyduğumuz Lut kavmini bu haberde

 
Lut kavmi İslam'a göre MÖ 1900 yıllarına kadar yaşamış topluluktur.Allah'a ve peygamberlere karşı gelen ve bu nedenle helak edilen kavimler arasında Lut Kavmi de yer alıyor. 
 
Kavmin yaşadığı yer ise bugün Kızıldeniz'in kuzeyinde Ürdün-İsrail sınırında Lût Gölü yakınlarında olduğu arkeolojik incelemelerle belirlenmiştir. Bu şehrin, Eski Ahit'te adı geçen "Sodom" olduğu kesinlik kazanmıştır.
 
Lut Gölü'nün deniz seviyesinden 794 metre aşağıda olması bu bölgede bir çöküş olduğu, bunun Kur'ân'da anlatılan olaylarla benzerlik göstermesi ve Tevrat'ta "Sodom" şehrinin de böyle bir akıbete uğramış olması; Lût Kavmi'nin burada yaşamış olabileceğine kanıt olarak gösterilmektedir.
 
Kur'an'a göre de yasak olan hemcinsi ile ilişki, aile içi-akraba arası ilişki, zorla cinsel ilişki ve fuhuş, "sapkınlık" olarak nitelendirilerek kavim içerisinde doğal bir hale gelmişti. Kavim içerisinde tecavüz ve fuhuş normal hale gelmişti. Lut peygamberin gönderildiği kavmin erkekleri, şehre ziyarete gelen tüm erkeklere cinsel tecavüz etmekteydi ve de herkes birbirine ve kendi ailesine tecavüz etmekteydi. Erkekler eşleri dışındakilerle de cinsel ilişki yaşıyordu. Kur'ân'a göre; bu tür sapkınlık ilk defa bu kavim içinde görülmüştür. Allah, Lût peygamberden kavmini uyarmasını istemiş ve o da uyarmış ancak kavmi, Lût peygamberi umursamamıştır. Allah, kavime tecavüz olaylarını sona erdirmek için erkek kılığında melekler göndermiştir, . Bu olaydan sonra Allah; Lût peygamberin ailesiyle beraber şehirden uzaklaşmasını istemiş, bu arada hiç arkasına bakmamasını, eşinin de helâk olacağını bildirmiştir ve neticede Lut peygamberin eşi de Lût kavmiyle yok edilmiştir.
 
Hz. Lut Aleyhisselam Kimdir?
 
Hz. Lut Sodom kabilesine Allah tarafından yollanmış bir peygamberdir. İbrahim (A.S)'in kardeşi Harran'ın oğludur. Hz. Lut İbrahim aleyhisselam'a ilk iman eden kişiler arasındadır. Allah yolunda İbrahim aleyhisselam ile birlikte hicret etmişlerdir. Hz. Lut'u çevresinde ki kişiler, sabırlı, ahlaklı, dürüst ve misafirperver olarak tanımlarlar. Hz. Lut'un ismi Kur'an-ı Kerim'de toplam yirmi yedi defa geçmektedir.

Önceki Haber

Anne Kızlık Soyadı Tarih Oluyor

Sonraki Haber

Kurbanlık Koç İle Tokuştu Kemiği Kırıldı

BENZER HABERLER