Rusya Hafter'e Silah Ve Asker Taşıyor

Rusya Hafter'e Silah Ve Asker Taşıyor

ABD'li Wall Street Journal gazetesi, Libya'da zor durumda olan darbeci Hafter ve milislerine yardım için destek kuvvet yolladığını iddia etti.

Libya'da Türkiye'nin desteğiyle hükümete bağlı ordu darbeci Hafter ve milislerini hakimiyet alanından püskürtmeyi başardı. Özellikle geri çekilmelerle petrol hilali bölgesinde de ciddi bir güç kaybı yaşayan darbeci Haftter'i kurtarma planları doğrultusunda, Rusya'dan destekler artarak sürüyor. 
 
ABD gazetesi Wall Street Journal'ın Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Rusya, Hafter’in geçen hafta Libya'nın en büyük petrol sahasını ele geçirmesine yardım amacıyla paralı asker gönderdi.
 
UÇAKLAR ASKER VE SİLAH TAŞIDI
Haberde, Suriye'deki bir hava üssü ile Libya arasında son haftalarda düzenli olarak Rus kargo uçaklarının gidip geldiği belirtilirken, ABD’li yetkililere göre bunların asker ve silah taşıdığı kaydedildi. Rusya'nın, mayıs ve haziranda Libya'ya Mig-29 savaş uçakları ile gelişmiş radar sistemleri sevk ettiği iddiası da haberde yer aldı.
 
Haberde görüşlerine yer verilen ABD'nin Afrika Kuvvetleri Harekat Başkanı General Bradford Gering, bu uçakların uluslararası hukuka sadık kalmayacak deneyimsiz pilotlarca kullanılabileceği uyarısı yaptı.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı belirtilen haberde, bu ülkenin daha önce özel askeri şirketlerin Rus hükümetini temsil etmediğini vurguladığı hatırlatıldı.
 
TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ
Wall Street Journal ayrıca, Rusya'nın nisanda Hafter'e, kendisinin bastığı 100 tonu bulan Libya banknotu gönderdiği de iddia edildi. Gazete bu iddiayı Rus gümrük kayıtlarına dayandırdı.
 
Habere göre Rusya, Trablus'u almakta başarısız olan isyancı generale bir alternatif bulma arayışını da sürdürüyor. Rusya'nın temasta olduğu alternatifler arasında Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Birleşmiş Milletlerce (BM) tanınan Libya hükümetindeki bazı kıdemli isimler de yer alıyor.
 
Haberde, Rusya'nın açık ve örtülü desteğini alan Hafter’in lehindeki dalganın, Türkiye'nin askeri danışmanlar ve insansız hava araçlarıyla Libya'ya, BM destekli hükümete destek için girmesiyle tersine döndüğü vurgulandı.
 
AFRICOM BELGELEDİ
Rusya'nın Libya'daki askeri varlığı daha önce de ABD'nin Afrika Kuvvet Komutanlığı (AFRICOM) tarafından da belgelenmişti. AFRICOM, yayınladığı görüntülerde Rusya'nın Hafter'e verdiği savaş uçaklarını görüntülemişti.

Önceki Haber

Kovid-19'dan Daha Ölümcül Yeni Bir Virüs Ortaya Çıktı

Sonraki Haber

Putin'den İran ve Türkiye Açıklaması

BENZER HABERLER