Koronavirüste İkinci Dalgayı Durduracak Hayvan

Koronavirüste İkinci Dalgayı Durduracak Hayvan

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden etkilenenlerin sayısı 10 milyon 500 bine yaklaşırken, ölü sayısı 509 bini aştı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bilim insanları ile birlikte ölümcül salgını durdurmak için aşı ve ilaç geliştirmeye çalışıyor. Bu kapsamda umut verici sonuçları olan bir çalışma İsveçli ve Güney Afrikalı bilim insanları tarafından yapıldı.

Araştırmacılar, evcilleştirilmiş bir deve türü olan alpakalardan edilen nano antikorları bir insanın Kovid-19'dan enfekte olmasını engellemek için kullandı. Çalışmada, alpakalardan elde edilen küçük antikorların Kovid-19'un sivri uçlarını hedef alarak diğer canlılara bulaşmasını engellediğini öne sürdü.
 
UCUZ VE ÇOĞALTILMASI KOLAY
 
Uzmanlar, araştırmalarının "virüsü etkili bir şekilde etkisiz hale getirdiğini" belirterek,  nano antikorların ucuz ve çoğaltılması kolay olmasından dolayı, geniş ölçüde erişilebilir bir seçenek olduğunu söyledi.
Koronavirüste ikinci dalgayı durduracak umudu! Kanından üretiliyor, şifa kaynağı olacak
 
"TÜM KANITLAR İNSANLARDA ÇOK İYİ ÇALIŞACAĞINI GÖSTERİYOR"
 
İşveç'in başkenti Stockholm'de yer alan Karolinska Üniversitesi Hastanesi'ndeki mikrobiyoloji, tümör ve hücre biyolojisi bölümünden yazarlar The Telegraph'a yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:
Koronavirüste ikinci dalgayı durduracak umudu! Kanından üretiliyor, şifa kaynağı olacak
"Mevcut Kovid-19 pandemisinin dünya nüfusu için ciddi sonuçları var. Aşılara, antikorlara ya da antivirallere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz. Nötralize edici antikorlar, enfeksiyonun erken aşamasında virüsün hücrelere girişini engelleyebilir ve ciddi hastalık geliştirme riski yüksek olan kişileri potansiyel olarak koruyabilir."
 
12 YAŞINDAKİ BİR ALPAKANDAN ELDE EDİLDİ
 
Bilim insanlarının geliştirdiği nano antikorlar Almanya'da Kovid-19'a karşı bağışıklığı olan 12 yaşındaki Tyson adlı bir alpakadan elde edildi. Antikor hücrelerine Ty1 adı verildi. Daha sonra antikorlar izole edildi. Karolinska'nın ekip lideri Gerald McInerney, "Prensip olarak, tüm kanıtlar insanlarda çok iyi çalışacağını gösteriyor" dedi.

Önceki Haber

Türkiyenin İlk Covid Laboratuvarı

Sonraki Haber

Sarma Sigara Ve İçi Tütün Dolu Makaron Satışı Yasaklandı

BENZER HABERLER