Ayasofya Cami Oluyor, İşte Formül

Ayasofya Cami Oluyor, İşte Formül

Fatih'in emaneti Ayasofya'nın tekrar camiye dönüştürülmesi için kritik geldi. Danıştay kararını 2 Temmuz'da açıklayacak. Kabul edilmemesi durumunda ikinci plan hazır

Müze statüsündeki Ayasofya'nın camiye dönüştürülecek olması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle gündeme geldi.
 
Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da büyük yankı getirdi bu hamle.
 
Ayasofya'nın müze statüsünden çıkarılması için hukuki karar Danıştay'dan çıkacak.
 
DANIŞTAY'IN KARARI BEKLENİYOR
Danıştay kararını 2 Temmuz'da açıklayacak.
 
B PLANI HAZIR
Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi konusunda oldukça kararlı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın B Planı ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.
 
Danıştay'ın ret kararı vermesi durumunda konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hazırlanacak ve Ayasofya'nın camiye dönüşmesi sağlanacak.

AYASOFYA NE ZAMAN YAPILDI? KİM YAPTI?
 
Videoyu Oynat
Ayasofya  Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında dönemine göre 5 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.
 
AYASOFYA NE ZAMAN MÜZE OLDU?
 
1453’te camiye çevrilen Ayasofya birçok defa restore edildi. 1930 ile 1935 yılları arasındaki restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1934 yılından itibaren Ayasofya müze olarak hizmet vermektedir.

Önceki Haber

Müze olacak Galata Kulesi'nde restorasyon çalışmaları başladı

Sonraki Haber

Adana'da DEAŞ Operasyonu

BENZER HABERLER