Bilim Kurulu Üyesinden Çok Önemli Eğitim Açıklaması Okullar Açılacak mı?

Bilim Kurulu Üyesinden Çok Önemli Eğitim Açıklaması Okullar Açılacak mı?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan son verilerle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Yeni tedbirler olacak mı? 2020 - 2021 Eğitim Dönemi açılacak mı?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Kabul edelim ki, Koronavirüsle mücadelede sıkıntılı bir evreye girmiş durumdayız. Salgının yayılma ivmesini nisan ayının ortasından itibaren baskılayıp aşağı doğru çekebilen Türkiye, haziran ayında bu mücadelede kazandığı zeminin bir kısmını kaybederek Kovid-19 ile yürüttüğü bilek güreşinde bir kilitlenmeye girmiştir" dedi.
 
"Normalleşme olumsuz etki yaptı"
 
Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin'e konuşan Ceyhan, “Salgın yazdan etkilenecek diye hesaplandı, biraz ona güvenerek çok hızlı bir normalleşme modeli uygulandı. Bunu uygulayan her ülke bir yerde takıldı. Normalleşmenin etkisi öngörülemedi. Normalleşme gerçekten beklenilenin çok üzerinde olumsuz etki yaptı. Bizim normalleşme adımlarımızla birlikte vakaları indirememeye başladık" diye konuştu.

"En kısa sürede ekstra tedbirler almamız lazım"
 
Ceyhan, “Bu şekilde bu ölümler ve vaka sayısıyla devam edersek, kısa bir sürede vakaları aşağı indirmemiz mümkün değil. Bu virüs yükü ile bu kadar vaka yükü ile uzun süre gidemeyiz. En kısa sürede mutlaka ekstra tedbirler almamız lazım. Çünkü görülen o ki, ek tedbirler olmadan mümkün değil. Bu kadar tedbirle bu kadar gidiyor bu iş” ifadesini kullandı.
 
Böyle giderse okulların açılması zor bir karar
 
Ceyhan, “Bunu yapmak zorundayız. Aksi takdirde bu rakamlar kendi kendine düşmez. Bu kilitlenmeyi uzun süre taşıyamayız böyle” yorumunu yaptı. Ceyhan'la konuşan Ergin,"Bu kilitlenmenin aşılamaması halinde sonbahar gelirken okulların açılmasının ne kadar zor bir karara dönüşeceğini şimdiden tahmin edebiliriz" düşüncesini dile getirdi. 

Önceki Haber

Otogarda Yasağa Rağmen Asker Uğurlama Yoğunluğu

Sonraki Haber

Koronavirüsü atlatan kadın: Nefes almakta güçlük çekiyorum

BENZER HABERLER