Fed Faiz Kararını Açıkladı

Fed Faiz Kararını Açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası faizlerde bir değişiklik yapılmadı ve politika faizini yüzde 0-0.25 aralığında sabit bırakıldı. ABD ekonomisinin gidişatının virüse bağlı olduğunun belirtildiği karar metninde ekonominin iyileştiğinden emin olana dek faizlerin çok düşük düzeyde tutulacağı vurgulandı. Karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısında varlık alımları, bilanço ve getiri eğrisine yönelik olası sözlü yönlendirmeleri izleniyor.

ABD Merkez Bankası ( FED) faiz kararını açıkladı. Mart ayından bu yana 0-0.25 aralığında olan politika faizi değiştirilmezken komitenin karar metninde virüsün çok ciddi risk oluşturduğu yinelendi. Fed'den yapılan açıklamada ekonomiyi desteklemek için tüm araçların kullanılacağının altı çizildi.
 
ABD ekonomisinin gidişatının virüse bağlı olduğunu belirten Fed, ekonominin iyileştiğine emin olana dek faizlerin çok düşük seviyede tutulacağını belirtti. Repo ve swap hatlarının da 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu.
 
Fed'in oybirliğiyle aldığı karar sonrasında ABD 10 yıllık tahvilleri 0.58 seviyesinde kalırken borsalar pozitif seyretti. Dolar endeksi ise deper kaybını sürdürdü ve 93.5 altına inerek 93.3 seviyesine geldi. Dolar/TL cephesinde ise anlamlı bir değişim olmadı ve kur 6.98 seviyesinde.

Önceki Haber

13 Yıldır Firari Olan Hükümlü Yakalandı

Sonraki Haber

Manisa'nın Soma İlçesinde Orman Yangını

BENZER HABERLER