Ayasofya'da 86 Yıl Sonra Bayram Namazı Kılındı

Ayasofya'da 86 Yıl Sonra Bayram Namazı Kılındı

Ayasofya'nın 86 yıl sonra cami olmasının ardından bugün ilk kez Kurban Bayramı namazı kılındı. Saban namazının kılındığı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bayram namazını kıldırdı.

Ayasofya Camii'nde ilk bayram namazı kılındı. Kurban Bayramı namazı öncesinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı camiye geldi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın kıldırdığı cenaze namazında ise Vali Yerlikaya, TBMM Başkanı Şentop ve Bakan Karaismailoğlu'nun yan yana saf tuttuğu görüldü. Cami önünde ise büyük bir kalabalık bayram namazı kıldı.
 
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde Bayram sabahında sabah namazını kılmak isteyen Müslümanlar içeride sosyal mesafe kuralına dikkat ederek saf tuttu.
 
86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Şerif-i Camiinde bayram sabahında sabah namazı kılındı. Gece saatlerinden itibaren bekleyen vatandaşlar, ezanın okunmasıyla içeri alındı.
 
Güvenlik, temizlik ve dezenfektan çalışmalarının ardından namaz için vatandaşlar alınmaya başlandı.
 
Kadın erkek, genç yaşlı, çok sayıda Müslüman namazı kıldıktan sonra tekbirler getirdi, dua etti. Bu arada, Fatih Belediyesi vatandaşlara güne özel gümüş kaplama hatıra madalyon ile üzeri Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi işli bez çanta içerisinde tek kullanımlık seccade, dezenfektan, maske ve su hediye etti.
 
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınacak ilk bayram namazı için dezenfeksiyon yapan ekipler yerlere sosyal mesafe bantları yapıştırdı, polis ekipleri cami içinde ve dışında bomba araması yaptı.
İbadete açıldığı günden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bugün ilk defa bayram namazı kılınacak.
 
Fatih Belediyesi ekiplerince namaz öncesinde temizlik ve dezenfeksiyon işlemi yapılırken caminin içinde ve dışında yerlere, sosyal mesafeye uyulması için işaret bantları yapıştırıldı.
 
Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri de dedektör köpeklerle caminin içinde ve çevresinde tarama çalışması yaptı.

Önceki Haber

Kaçan Kurbanlığa Güzel Kelimeler: Gel Kızım Gel

Sonraki Haber

Annesini Öldürüp Kanıyla Duvara Yazı Yazdı

BENZER HABERLER